Книжните препоръки на Scribens за панаира на книгата 2018
"Свръхизискване" от Крис Енчев, сборникът с разкази "Процедурата по забравяне на човек" от Антония Атанасова и още нови заглавия
18
Това са препоръките на издателство Scribens за някои от новите им книги, които можете да си вземете на Софийския международен панаир на книгата 2018:
==
📓**“Свръхизискване” от Крис Енчев **
==
Втората книга с поезия на Крис е нежна разходка в изоставени пространства. Взряност в най-малките движения на собственото неразпознаваемо съществуване. Отказ от всичко и борба до смърт със себе си за него. Четете тази книга насаме, на тихо, сещайте се за нея в най-тежките часове.
==
***
свръхизискване
да искаш някой да те обича
докато отсъстваш цял един живот
от себе си
==
📓“Преди тишината” от Теодора Тотева
==
Това е втората самостоятелна стихосбирка на Теодора Тотева, която в много отношения видимо надгражда нейния дебют “Голи стихове”. “Преди тишината“ с право се нарежда сред книгите, заявили себе си и своя автор най-категорично през настоящата поетична година.
==
Рафинирана, но не синтетична, поетиката й се задържа между думите и думите, които няма да изречем. Всеки стих е часовник, сам отмерващ и прекъсващ себе си, когато собственото му битие изтече, за да се прелее в едно пространство, което Теодора отлива, утаява, овеществява така, както е утаил и избистрил дълбочината над себе си нейният изказ. Лапидарна вечност. Бързащият да съобщи света език. Езикът, който завладява, обвива съобщения от него свят. Страниците отгръща и сменя един особен дъх, повей, лъх от отворената гигантска врата, която чака всички ни. От нея се показва друг език и ни призовава.
==
📓Сборникът с разкази “Процедурата по забравяне на човек” от Антония Атанасова
==
Това е втората книга на Антония след романа “Моно” (2016 г). В нея авторката тръгва по следите на въпросите: Дали забравянето е винаги свързано с любов? Има ли по-важно от обичането? Има ли разкази, които носят нежността на поезията, все пак не губят нишка с реалността и провокират да поемем по пътеки, незнайни преди това? Ние ли сме забравени от бога или той е забравен от нас?
==
“Ако някой ми прочете, без да споменава името на автора, няколко изречения от текст на Антония Атанасова, още на второто вече ще знам кой го е писал. И неочакваните преноси на словото, и звънките сравнения, и нежната поезия в категорично реалистичната визуалност, и автентичният авторски слог с характерната подтекстова подплатеност. И най-важното - ненатрапчивата любов към човека във всичките му трогателно смешни усилия да излъже времето, без да може да излъже себе си”, казва за сборника проф. Боян Биолчев.
==
📓“inclavo” от Мария Куманова
Книгата с поезия излиза като награда от Конкурса за издаване на дебютни книги на издателства АРС и Scribens. Сред 60 ръкописа са отличени три и този на Мария е сред тях. “Това е дълбаеща книга. Има Киркегорова ирония между редовете, има прикрита лудост, има и много тишина. Паузата в една сложна партитура понякога е по-важна от нотите. А Куманова прави точно това – играе с нотите партия шах, в която винаги има рокада. Всяка пешка може да стане царица”, казва за текста Нинко Кирилов.