Дневниците на Вирджиния Улф за първи път на български
Улф започва редовно да води дневника от 1915 г., когато е на 33 години, и продължава до 1941 г. Последната записка е датирана четири дни преди смъртта ѝ. Тя оставя труд от 26 тома, изписани на ръка
250
За първи път на български език издателство “Ентусиаст” публикува дневниците на Вирджиния Улф, една от най-изтъкнатите фигури в литературата на модернизма от XX век.
==
С “Дневникът на една писателка”, част от луксозната поредица Enthusiast Vintage, почитателите на Улф ще открият истинското ѝ лице, ще се докоснат до най-съкровените ѝ мисли и ще се запознаят отблизо с личността, която стои зад романите “Мисис Далауей”, “Към фара” и др.
==
Според някои, включително племенника на Вирджиния Улф - Куентин Бел, нейният дневник е последното от големите ѝ произведения. И все пак, макар богато и увлекателно четиво, той е много различен по характер от нейните романи и есета.
==
Тук не бива да очакваме онази обмисляна и премисляна до съвършенство проза. Улф пише дневника си бързо, “по-бързо и от най-бързата пишеща машина”, без да спре и да се замисли, а думите “препускат безобразно по страниците”, както самата тя споделя.
==
**Улф започва редовно да води дневника от 1915 г., **
==
когато е на 33-годишна възраст, и продължава до 1941 г. Последната записка е датирана четири дни преди смъртта ѝ. Тя оставя труд от 26 тома, изписани на ръка.
==
Както е обичайно, писателката използва дневника си отчасти за да сподели своите ежедневни занимания и размислите си за хората и живота, но също така и по свой, индивидуален начин като писател и творец. В него тя общува със себе си за книгите, които пише, както и за творбите, които има намерение да създаде.
==
**Всичко значимо за нейните произведения се съдържа в тези дневници **
==
– от първия замисъл до писането и пренаписването им. Нейният съпруг Ленард Улф е този, който редактира текстовете и ги публикува 10 години след смъртта ѝ. Той пояснява, че причината да не го направи по-рано, е фактът, че написаното е твърде лично, за да бъде издадено докато много от споменатите в него хора са още живи.
==
“Дневникът на една писателка” хвърля светлина върху намеренията, темите и методите на Вирджиния Улф като писател. Изданието създава необичайна психологическа картина на едно творчество, погледнато отвътре. С помощта на книгата читателите на Улф по-добре ще разберат не само нейните герои, но и самата нея, нейните мечти, вълнения и решения. Включително и най-фаталното – сама да сложи край на живота си.