Романът „Смърт във вода” на Нобеловия лауреат излиза за първи път в България
Авторът изгражда „Смърт във вода” върху сюжети от собствения си живот. Главен герой на романа е изтъкнатият писател Когито Чоко. Десет години след смъртта на майка си той получава завещана от нея семейна реликва – червен кожен куфар
149
След дълго отсъствие Нобеловият лауреат Кендзабуро Ое отново е по българските книжарници. Романът му „Смърт във вода”, издаден в Япония през 2009 г., излезе за първи път у нас в превод от японски на Антон Андреев и с логото на издателство „Лист”.
==
„Спряхме се на тази книга на Ое, защото е най-личната му история, история, която пишеш в края на своя път в живота. Макар да е сред най-влиятелните световни писатели, у нас той все още не е получил читателското внимание, което заслужава. Надяваме се с тази книга да го опознаят повече хора”, казва главният редактор на издателството Гергана Димитрова.
==
Авторът, удостоен с Нобелова награда за литература през 1994 г., изгражда „Смърт във вода” върху сюжети от собствения си живот. Главен герой на романа е изтъкнатият писател Когито Чоко. Десет години след смъртта на майка си той получава завещана от нея семейна реликва – Червен кожен куфар. Какво има в него? Ще хвърли ли съдържанието му светлина върху сенките от миналото на фамилията? Наистина ли баща му е заговорничил срещу самия император заедно с японски офицери? Възможно е отговорите на тези въпроси да са скрити в Червения куфар.
==
Тази книга ни среща с Япония от началото на ХХI век с белезите от Втората световна война. Кендзабуро Ое разказва лична история, в която се оглежда цяла епоха. В типичния си стил той преплита реални събития и герои с художествена измислица, еротика и митове, и разсъждава върху свободата на личността, дълга, национализма, любовта, властта. Предизвиква читателя и с теми като остаряването, болестта и смъртта, смисъла на творчеството и самооценката на автора, сексуалността и насилието.
==
Между кориците на „Смърт във вода” читателят ще намери още много въпроси, породени от желанието на Кендзабуро Ое да пише за достойнството на човешките същества.
==
Корицата на българското издание е дело на Албена Лимони.