Книжните препоръки на издателство "Кръг" за панаира на книгата
Сред тях са култовата „Правата на читателя” на Даниел Пенак, биографията на Кърт Кобейн на Дани Голдбърг, есетата на Хенри Дейвид Торо, събрани в „Дивите ябълки”
171
„Правата на читателя”, Даниел Пенак
==
В своето прочуто есе за четенето френският писател разнищва въпроса с книгите и защо те вече не са на мода сред младите. Това е задължително четиво за всички родители и учители, а забавните илюстрации на художника сър Куентин Блейк го правят любопитно четиво за всеки. В книгата Пенак извежда 10-те права на читателя, сред които правото да не довършваш книга, правото да четеш каквото и да е и т.н.
==
„Да служиш на слугата. Спомен за Кърт Кобейн”, Дани Голдбърг
==
Последната биография, посветена на иконата Кърт Кобейн, излезе на български само няколко месеца след английската си премиера. Дани Голдбърг е мениджър на „Нирвана” през последните четири години от съществуването на групата и живота на Кобейн. В този период бандата от Сиатъл се изкачва на върха на славата си, а Кобейн преживява много тежки моменти. Освен картина на музикалния бизнес, Голдбърг разказва за лични, неизвестни досега моменти с Кобейн, за проблемите му с наркотиците и за връзката му с Кортни Лав.
==
„Марсианската стая”, Рейчъл Къшнър
==
Един жесток роман за бруталната реалност в женските затвори в Америка. Рейчъл Къшнър посещава и събира материал за творбата си от най-големия женски затвор в Щатите – Чоучила. Чрез историята на главната си героиня Роми Лесли авторката отправя и сериозна критика към съвременното общество в Америка, което отнема шансовете за нормален живот пред младите.
==
„Дивите ябълки”, Хенри Дейвид Торо
==
Есетата на американския философ и писател Хенри Дейвид Торо излизат за първи път в самостоятелен том. В сборника е и „Гражданско неподчинение”, което вдъхновява не само Мартин Лутър Кинг и Махатма Ганди, но се превръща в надслов на прехода в бившите комунистически страни.
==
„Под игото” и „Нова земя”, Иван Вазов
==
Първият български роман и неговото продължение „Нова земя”, което издателство „Кръг” възроди след 25 години отсъствие от книжния ни пазар, вече са в идеален комплект, художествено оформени от дизайнера Капка Кънева. Запазен е автентичният език на Вазов, а за кориците са използвани част от илюстрациите от първите издания на романите на Мърквичка, Митов и Обербауер.