Книжните препоръки на "Жанет 45" за панира на книгата 2018
"Синът на авиатора" от Крум Филипов, "Животът няма втора половина" от Христо Карастоянов и още нови заглавия
19
Това са препоръките на ИК “Жанет 45” за новите им български заглавия, които можете да си купите от Софийскиия международен панаир на книгата 2018:
==
📕“Синът на авиатора” от Крум Филипов
==
Чудесни истории – и весели, и тъжни, разказани от живеещите в един най-обикновен пловдивски панелен блок, свързани чрез един най-обикновен асансьор, пътуващ надолу и нагоре – не само между етажите, но и между разбиранията ни за високо и ниско. Роман за тъгата. И за болката около тъгата. Една наистина чудесна книга – сред най-добрите, издадени през 2018 години от “Жанет 45”.
==
📕“Накъде тече реката” от Чавдар Ценов
==
Роман за проваления живот на двама приятели и за тъжните им равносметки – кои от провалите се дължат на външни обстоятелства, кои – на вътрешни. Къде и как минава границата между тях. И накъде ни носи реката на живота. Предишната книга на Чавдар Ценов – “Отклонения наесен”, бе отличена с националната награда за литература “Христо Г. Данов” (2015 г.).
==
📕“Животът няма втора половина” от Христо Карастоянов
==
Книгата е условно продължение на „Една и съща нощ“ – предишния роман на Христо Карастоянов, излязъл през 2014 г. и превърнал се веднага в интелектуален бестселър. Фокусът тук е върху събитията след безследното изчезване на Гео Милев и гибелта на Георги Шейтанов (между май 1925 и май 1926 г.). Представянията на новия роман на Карастоянов минават с оживени дискусии и в препълнени зали. Основанията за това: сюжетът е вълнуващ и важен, а литературното майсторство и историческата ерудиция на автора – от най-висока проба. Фикционално плюс документално, поднесени с такт, разбиране и талант, винаги дават гарантиран успех.
==
📕“Разказвачът” от Сава Василев
==
Три новели, обединени от балканското умение на разказването. Удоволствието от построяването на истории като ментален белег на Балканския човек. Такова, каквото е и умението му да обича, а също и да погубва. Човекът, който идва отдалече и може да разказва красиво – това е в основата и на трите сюжета. Изящна, умна, затрогваща проза.
==
📕“Гласът на тишината” от Иван Теофилов
==
Иван Теофилов е сред най-талантливите съвременни български поети, безспорен майстор на стиха. Започнал да развива своите спомени, мисли и впечатления с “Монолози”, продължени с “Вселената на яйцето“ и “Митология на погледа”, в новата си книга Иван Теофилов среща читателя като приятен събеседник, с когото да продължи започнатия по-рано разговор. Книга-равносметка за превратностите на времето и тяхното преодоляване. Една равносметка на удовлетвореността.
==
📕“Зелените очи на вятъра” от Здравка Евтимова
==
Мощен като език и образност разказ за гротесковата страна на живота, който живеем тук и сега. И в тъканта на който живот оцеляват красотата и добротата. Като по чудо оцеляват, до невъзможност трудно. Но както тегобите, така и чудесата имат място в този разкривен, но май единствено възможен наш живот.
==
📕“В далечното пътуване”“ от Олга Шурбанова
==
Вълнуващ разказ за прелестите на едно отминало време, с носталгия и упоение по неговата безвъзвратност. В което хората са били такива, каквито сега всички мечтаем да бъдем – по-стойностни, по-добри, по-красиви. Музикално-поетична книга, която вдъхновява и възторгва.
==
📕**“Остайница” от Рене Карабаш **
==
Вълнуващ разказ за другостта, безуспешно строяща прегради пред любовта. Трябва ли една жена да се откаже от всичко женско в името на свободата си? Кое може да наложи такъв избор? Какви са силите – градивни или разрушаващи, които движат главната героиня към страшни и съдбовни решения? Една експериментална като език книга, изключително въздействаща не само с историята в нея, но и с ритъма на разказване.
==
📕“Кедер” от Йорданка Белева
==
Оказва се, че различните нюанси на скръбта могат да носят и утеха, да стоплят и въздигат. Тъгата, като знак за равенство към благостта и добротата – това е амалгамата, която споява в литературна цялост тези истории. Освен всичко друго, “Кедер” е и книгата, която (към момента) оглавява класацията на читателските предпочитания за Връчване на Награда “Хеликон” за 2018 година. (На 12.12.2018 г. ще бъде излъчен победителят сред 12-те автора, номинирани за финалната фаза на конкурса.)
==
📕“Всичките наши тела” от Георги Господинов
==
Разкази, които откриват и строго фиксират онова, което сме, което бленуваме да бъдем, но така трудно успяваме. Или въобще не успяваме.