Шедьовърът на Том Улф „Кладата на суетата” най-после на български
„Кладата на суетата” е роман за манипулациите – на борсата, в съда, в медиите. На над 700 страници Том Улф разкрива лустрото и тинята на Ню Йорк, изследва амбициите, расизма, катарзиса
100
Шедьовърът на Том Улф „Кладата на суетата” най-после излиза и на български език в превод на Зорница Христова под знака на издателство “Лист”.
==
Романът-диагноза на човека и света, безмилостно поставена от Том Улф, е колосален бестселър, който преди 32 години превръща един блестящ журналист в световен писател. Това е роман за манипулациите – на борсата, в съда, в медиите. На над 700 страници Улф разкрива лустрото и тинята на Ню Йорк, изследва амбициите, расизма, катарзиса.
==
Сюжетът върви по стъпките на брокера Шерман Маккой, чието самочувствие е на господар на Вселената – заради сделките за милиони на Уолстрийт, доброто семейство и апартамента на Пето Авеню. Всичко обаче рухва, когато любовницата на Маккой блъсва чернокож младеж в Бронкс.
==
У нас „Кладата на суетата” е позната като заглавие от едноименния филм на Брайън де Палма с Том Ханкс, Мелани Грифит и Брус Уилис в главните роли. В момента пък „Амазон Студиос” работи по адаптацията на романа като сериал с осем епизода. Никоя екранизация обаче не може да предаде в пълнота цялото богатство на книгата.
==
Авторът, който миналата година си отиде на 88 години, е тачен като основоположник на т.нар. нова журналистика през 60-те и 70-те години. Този стил се отнася до задълбочени текстове с подробни описания, по-близки до литературата, отколкото до репортерските стандарти. Години наред писателят беше фаворит на букмейкърите при залаганията за бъдещ носител на Нобелова награда за литература.
==
Кариерата му започва през 1956 г. като репортер в местен вестник в щата Масачузетс. Три години по-късно вече работи за в. „Вашингтон пост”. През 1979 г. публикува документалната книга The Right Stuff за седмината астронавти в проекта „Мъркюри”, екранизирана по-късно от Филип Кауфман.
==
Дебютният му роман „Кладата на суетата” излиза през 1987 г., превръща се в безапелационен бестселър и печели много похвали от гилдията на критиците. „Ню Йорк Таймс” я нарича „голяма, горчива, смешна и умело изпипана книга, която те грабва за реверите и не те пуска”.