Предложенията на издателство "Парадокс" за Пролетния базар на книгата 2019
Сред тях са "В сянката на Петльов връх" от латвиеца Освалдс Зебрис, "Дискотека "Гогол" от естонеца Пааво Мацин, "Депеш Мод" от украинеца Сергий Жадан и други
68
“В сянката на Петльов връх” от Освалдс Зебрис
==
Книгата е представител на истински добрата латвийска съвременна проза и е носител на престижната награда за литература на Европейския съюз. Действието се развива в Рига през 1905 г. Руският цар постепенно губи контрол над огромната си империя, а градът се тресе от работнически бунтове, насилие и погроми. Революцията се носи във въздуха, хаосът настройва брат срещу брата.
==
Сред тези катаклизми един бивш учител се замесва в бунтовете, но скоро осъзнава, че войната ще му отнеме много повече, отколкото е готов да даде. Година по-късно драматичното отвличане на три деца изправя на нокти полицията в Рига. Кой стои зад това? Какъв е мотивът му? Отговорът ще разруши живота на две семейства, които търсят истината във времена, в които всички страни са жертви.
==
Авторът ще гостува в България по време на Пролетния базар на книгата. На 30 май от 18:30 ч. в Литературен клуб “Перото” Ина Вълчанова среща Освалдс Зебрис в диалог за човечността и идентичността. В сянката на Петльов връх ли е остров Крах? Модератор на дискусията е журналистът Георги Ангелов.
==
“Дискотека “Гогол” от Пааво Мацин
==
_Още една книга, донесла Европейската награда за литература на своя автор. Тя ще бъде представена на 29 май от 18:30 ч. в Литературен клуб “Перото”. Калин Терзийски ще влезе в диалог с Пааво Мацин за пресечната точка на историите. Има ли кой да ви обича в дискотека “Гогол”? Отговора ще потърсим заедно. _
==
След опустошителна война с НАТО, имперска Русия е сложила край на естонската независимост, естонците са се превърнали в мижаво малцинство в собствената си родина, залята от преселници от Изтока, а шареното ново население е изключително криминално по своя характер. Това е паралелната реалност (или пък близкото бъдеще?), в която е поставено действието на романа.
==
„Дискотека „Гогол“ е едновременно антиутопия и пародия на антиутопичното, а самият Пааво Мацин отбелязва, че докато е пишел книгата, е изпитвал един вид колективен психологически страх от подобен бъдещ сценарий: усещане, бъкащо от изключително гоголевски фантоми и герои.
==
“Депеш Мод” от Сергий Жадан
==
„Депеш Мод“ от Сергий Жадан (виж рецензия тук) е култов роман за поколението от 90-те години на ХХ век. Той пренася читателите в Украйна в една уникална епоха на пробуждане. Времена на осъзнаване, бунт и идеи за промяна, намиращи отражение в музикалните течения, литературата и по-освободеното поведение неслучайно се издигат в култ дори от поколенията, които само са чували за тях.
==
Книгата „Депеш Мод“ е образец на ъндърграунд литературата и е неделима част от музиката и посланията на 90-те. Романът разказва за студентския живот от този период в Харков, за живота в общежитията, за приятелството, изградено на безусловната подкрепа, за лутанията на едно изгубено поколение.
==
“Дръж здраво венеца си” от Яник Енел
==
Написан на ръба на бръснача, в постоянно напрежение, дълбокият и халюциниращ роман на Яник Енел е истински фойерверк от тъмен поетизъм и литературен плам. Книгата е носител на наградите Медиси (2017) и първия Гонкур в България (2018).
==
„В този лъжовен свят истината е принудена да се крие вдън горите като подплашен бял елен“ – това е осъзнал в навечерието на петдесетата си годишнина Жан Дешел, чийто живот оттук нататък е посветен на търсенето на тази истина чрез книгите и филмите, които го обсебват, чрез имената на автори и герои, които се смесват и образуват нови взаимовръзки и смисли в „тайнствено порестата вътрешност” на главата му.
==
“Хотел “Авион” от Иржи Кратохвил
==
Почитателите на съвременната чешка литература със сигурност ще се насладят на книгата, считана за един от най-важните романи на популярния в редица страни писател Иржи Кратохвил. В центъра на историята е тежката съдба на писател, който по време на така наречената „нормализацията“ след Пражката пролет от 1968 г. е подложен на политически преследвания.
==
С идването на новия обществен ред след 1989 г. обаче той си остава същият непримирим идеалист и аутсайдер, неспособен да се приобщи дори към собственото си семейство. Неговата лична история се преплита с драматичните исторически събития в Европа и света, описани с много зловеща ирония.