"Глад" на Джамал Уариаши, с европейска награда за литература, излиза на български
Авторът Джамал Уариаши пристига за премиерата на българското издание на 20 ноември. Остро провокативната му книга е определена от критиката като "чудо на въображението и емпатията"
88
От 15 ноември четем стилистичния шедьовър „Глад”, един от най-смелите и изненадващи романи, създадени през последните години и заслужено удостоени с Наградата за литература на Европейския съюз, съобщават издателите от „Колибри”. Авторът Джамал Уариаши пристига за премиерата на българското издание на 20 ноември.
==
Остро провокативната му книга е определена от критиката като „чудо на въображението и емпатията”, през 2017 г. Филмовите права са продадени на „НЛ Филм“.
==
Александър Ласло, един от двамата главни герои в романа (превод: Мария Енчева, 656 стр., цена: 20 лв.), добива известност с дейността си за хуманитарна организация, която работи в лагерите на глада в Етиопия.
==
Повратният момент идва с решението му да осинови няколко сирачета от лагерите и да ги отгледа в Нидерландия. Филантропът изпада в немилост, когато едно от осиновените му деца го обвинява в сексуални посегателства. Осъден е на десет години затвор.
==
В опит да спаси честта си след излизането си на свобода Александър Ласло моли Орели Линдебом – негова партньорка до момента на арестуването му, а понастоящем телевизионна журналистка и майка на двегодишно момиченце – да му помогне да напише книга, в която да разкаже живота си и да изложи радикалните си и непопулярни идеи. Предложението му ще има драматични последствия.
==
_Джамал Уариаши е роден в Амстердам през 1978 г. Детството му преминава – по собствените му думи – „съвсем тривиално в типично мултикултурно семейство“. Майка му е нидерландка, а баща му е с марокански произход. Уариаши учи в една от добрите амстердамски гимназии, от която е изключен в 11-и клас. _
==
_Между 2000 и 2008 г. следва психология в Амстердамския университет. Известно време работи като онлайн терапевт. През май 2016 г. в Нидерландия излиза романът му „Глад“, който го изстрелва в орбитата на литературните феномени. _