Моите препоръки: Пътеводител из Пролетния базар на книгата 2020
Всеки добавен линк води към ревю или информация за съответната книга, която може допълнително да ви ориентира при избора ви и откъдето можете да поръчате заглавията (и с намаление) директно от Ozone.bg през сайта ми
719
И така. Предлагам ви кратка виртуална разходка из щандовете на Пролетния базар на книгата 2020, който тази година се провежда при специални условия и спорадичен дъжд. Всеки добавен линк води към ревю или информация за съответната книга, която може допълнително да ви ориентира при избора ви и откъдето можете да поръчате заглавията (и с намаление) директно от Ozone.bg през сайта ми.
==
Започвам с издателство “Кръг”, коeто напоследък публикува ред красиви и ценни издания. Със сигурност първо бих си взела първия роман на новото интелектуално събитие в руската литература Сергей Лебедев - „Предел на забравата“, преведен на над 15 езика, сега включително и на български. По естетски причини бих се сдобила и с някое от двете нови луксозни издания на “Майстора и Маргарита” и на другата класиката - “Отнесени от вихъра”, както и със изключителното интелектуално удоволствие “Книгата на Бек” на Джон Ъпдайк, в която се разказва за посещението на алтер-егото на писателя и в България от 60-те.
==
Пренасям се на щанда на “Жанет 45”, където бих обърнала внимание на мащабния роман “Американа” на Чимаманда Нгози Адичи, която ни пренася в Америка, Англия и Нигерия по следите на нейните имигранти в един честен роман на расова тематика. Новият роман на Георги Господинов и “Говори с Нева” вероятно вече сте си купили, но пък обръщам внимание на един дебют - “Тежки елементи” на Алеко Желязков (очаквайте ревю), едно научно-фантастично, абсурдистко приключение в стил а ла Дъглас Адамс, само че на българска почва, с което издателството обогатява жанровия си профил, както и на новия роман на Яница Радева, „Поздрави от Хадес“, който разработва мита за Едип и неговите потомци. Разгърнете и новите стихосбирки на Рене Карабаш и Златозар Петров, както и посмъртно издадения сборник с поезия на София Несторова “Сърдечен арест”. Ако се интересувате от литературознание, обърнете внимание на новия труд на проф. Инна Пелева “През това време”, посветена на литературните имена и процеси от Прехода насам.
==
И тъй като намалението важи за всички, бих ви препоръчала от същото издателство и своята собствена книга - сборника “Потъване в мъртво море”, който ще ви отведе в Израел, Гърция и България с дванайсет разказа за загубата, смисъла и намирането.
==
На щанда на “Колибри” обръщам внимание на огромния и амбициозен мулти-биографичен труд на известната блогърка Мария Попова. “Фигури” разказва историята на редица забележителни жени - учени и творци, предимно от 19 век. Ако сте носталгично настроени, поразтворете сборника с разкази за (не толкова) близкото минало “Изгубени вещи” на проф. Алберт Бенбасат (очаквайте ревю). Не пропускайте да си вземете и изумително разказаната - през гледната точка на поета - история на трагичната творческа и житейска двойка Тед Хюз и Силвия Плат - “Ти го каза” от Кони Палмен.
==
От щанда на ICU е препоръчвам да си вземете “Карай плуга си през костите на мъртвите”, преиздадения роман на Олга Токарчук, който ни връща към идеите на Романтизма през една квази-детективска история, която поставя на дневен ред въпроса за насилието над животни. Вземете си и възбудилия много силни емоции зад Океана роман “Изхвърлени в Америка” на Джанин Къминс, който разказва за изпълнения с опасности път на латино-американските имигранти към Америка. Все още не съм го чела, но обърнете внимание и на току-що излезлия “Там там” от Томи Ориндж, разказващ историите на съвременни градски индианци.
==
От “Лист” задължително бих си взела току-що издадения на български първи роман на Джонатан Сафран Фоер “Всичко е осветено”, който ни води по следите на главния герой из Украйна, където търси историята на еврейските си предци, както и поредната книга от поредицата “Сезони” на Али Смит (все още не съм я чела, но съм любопитна). Бих се снабдила и с новото издание на “Портрет на художника като млад”, за да го подменя библиотеката си. Поразгледайте и издадените романи на Йозеф Рот, може да си изберете някое.
==
При “Панорама” задължителна препоръка е “Лавър” на Сергей Водолазкин, едно съвсем не класическо, но великолепно средновековно житие, както и роман за едновременността на историята и за брана на човешкия дух. Разгърнете и “Ябълката на Сезан”, нова поезия от Йосип Ости в превод на Людмила Миндова.
==
От “Сиела” с нетърпение чакам новия роман на Васил Панайотов “Сянката”, но не съм сигурна, че е излязла за панаира. Вземете си новото луксозно издание на “Покривът” от Георги Марков или “Тялото. Наръчник за употреба” от Бил Брайсън и обърнете внимание на интересната им нехудожествена литература.
==
На щанда на “Хермес”, с надежда и голяма вероятност да я срещнете на живо, идете за новия роман на прекрасната Камелия Кучер - “Нощ”, който ни връща към Втората световна война през очите на едно момче в Италия и спомените за голямата му любов. А на щанда на бургаското издателство “Знаци” потърсете този на Златко Ангелов - “Хотелът на спомените”, с който се отправяме на едно пътешествия на паметта на два континента и следваме живота на децата от едно родословно дърво.
==
Любителите на поезията имат да прекарат доста време на щанда на Издателство за поезия ДА, който то дели и с другото ми любимо - “Аквариус”. Обърнете внимание на “Пътувания из Украйна и Русия” на Йозеф Рот и въобще се доверете на препоръките за книги на Даря Хараланова и Силвия Чолева. Със сигурност има много, с което да си тръгнете от тях.
==
До “Парадокс” този път бих отишла, за да се снабдя с двете нови книги на Юрий Андрухович - едната с поезия (“Писма до Украйна”), а другата с проза (“Любовниците на Юстиция”). Във всеки случай погледнете и старите им книги, преди да са се изчерпали, като например “Децата на войната” на Варужан Восганян.
==
И ако не сте чели “Нощта” на Ели Визел, потърсете я от MyBook, или си я поръчайте. Задължителна класика при осмислянето на Холокоста и крайъгълен камък на колективната памет за този мрачен епизод от човешката история.